NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o
wydarzeniach i promocjach
zaprenumeruj nasz biuletyn:
Twój e-mail:

 

Czy wiecie, że nasze powstające Centrum Handlowe na ulicy Marywilskiej 44 ma już swoje korzenie w przepięknej historii Warszawy? Przedstawimy Państwu w skrócie tę historię, na podstawie książki pt. "Marywil" autorstwa Pani Anny Rychłowskiej - Kozłowskiej.

Otóż w Warszawie na dzisiejszym Placu Teatralnym, który w XVII wieku nosił nazwę Plac Marywilski stała budowla wzniesiona z inicjatywy Królowej Marysieńki – żony Jana III Sobieskiego, na pamiątkę czynów wojennych króla Jana III.

Budowla miała kształt pięciokąta, pomieszczenia przeznaczone były na apartamenty królewskie oraz kaplicę Matki Boskiej Zwycięskiej. Pozostała część przeznaczona została na lokale sklepowe, składy magazynowe a także mieszkania dla kupców polskich i cudzoziemskich. Budowlę, która na cześć inicjatorki Królowej Marysieńki nosiła nazwę Marywil, ukończono w 1695 roku.

Od początków swego istnienia Marywil przyczynił się do powstania wielkich fortun kupców polskich i zagranicznych. W bezpośrednim sąsiedztwie Marywilu powstawały banki, składy celne, giełda pieniężna, biblioteka publiczna, restauracje oraz parki rozrywki.


Centrum Handlowe Marywil zaczęło tracić na swym znaczeniu w roku 1785, kiedy po nieodpowiedzialnych decyzjach urzędników miejskich zezwolono aby na sąsiednich placach swoje kramy rozkładali kupcy prowadzący handel obwoźny. Obniżyło to poziom handlu i jakość oferowanych usług a konsekwencją tego było znaczne zmniejszenie liczby zamożniejszej klienteli.

W 1816 roku Marywil ponownie odżył za sprawą ustanowienia dorocznych Walnych Jarmarków na towary zagraniczne. Rok później Magistrat wydzierżawił Marywil na okres 20 lat. Po przebudowie oraz remoncie umieszczono w nim trybunał handlowy, giełdę kupiecką i komorę celną. Dobrą passę kupców przerwała decyzja urzędników o budowie na terenie Marywilu Teatru Narodowego. Do 1840 roku Plac Teatralny nosił nazwę Plac Marywilski. Tak więc historia kołem się toczy…….a my jesteśmy kolejnym pokoleniem kupców, którzy mają szansę na organizację wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest budowa hal targowych na ulicy Marywilskiej 44 i udowodnienia, że Polaków nadal stać na realizację przedsięwzięć na miarę Europy. Mamy szansę być kontynuatorami wizji królowej Marysieńki, żony jednego z naszych największych królów Jana III Sobieskiego.

Źródło ilustracji: "Encyklopedia Warszawy" 1994, autor: F.C. Schmidt

Projekt i wykonanie zz-soft
Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie bez uprzedniej zgody właściciela jest zabronione.
Copyright © 2010 marywilska44.waw.pl